Mój ród jest istotną częścią mojej tożsamości. Przodkowie ukształtowali mnie. Spłacając ich za moje pojawienie się na świecie, od lat zajmuję się unieśmiertelnianiem ich i wyrywaniem z mroków niepamięci.
Mój ojciec to Jerzy (* 1938 w Przemyślu, † 2017 w Bytomiu). Jako dziecko stracił matkę w czasie wojny, ale też uratował się z rzezi. W wieku 15 lat uciekł z domu i osiadł w Bytomiu. Był m.in. przedsiębiorcą, mistrzem rzemiosła i starszym cechu, radnym Bytomia oraz honorowym członkiem Ligi Obrony Kraju.
Jego ojcem był Józef (* 1907 w Sanoku, † 1988 w Przemyślu). W młodości pełen porywczego usposobienia. Jako st. sierżant służył w 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, a w czasie wojny – najpierw brał udział w wojnie wrześniowej, a później wszedł w struktury AK. Z przekonania był polskim narodowcem; cenił gen. Józefa Hallera.
Jego ojcem był Michał – wyznający prawosławie oficer ukraiński, współpracownik atamana Szymona Petlury. Podobno brał udział w wyprawie kijowskiej w 1920 r.
Linia macierzysta
Moją matką jest Agata. Wywodzi się z Demkiewiczów-Dobrzańskich h. Leliwa z Dobrej. Z rodu Dobrzańskich wywodzi się m.in. mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” (z linii Hubalów Dobrzańskich). Cały ród wywodzi się od trzech bratanków, którym w 1402 r. król Władysław II nadał pole Dobra w ziemi sanockiej.
Jej matką jest Wanda z Rogozów Demkiewiczowa.
Jej matką była Maria Rogoz z Koszarskich h. Wąż. Jeden z Koszarskich brał udział w bitwie pod Wiedniem, za co przywrócił mu herb Jan III.
Jej matką była Józefa Koszarska z Ficów.
Jej matką była Anna Fic z Lasków h. wł. Laskowie (Łasko, Hłasko) to stary ród występujący jeszcze w metryce wołyńskiej w 1528 r. Z tego rodu wywodzi się m.in. Marek Hłasko.
Nazwiska
pradziadków moich i żony
Baryła / Brodzki / Cichocki / Demkiewicz / Flanczewski / Grąbczewski / Koszarski / Leśniak / Pawłowski / Rogoz / Skrzecz / Sosnowski / Wojdylak